Last Updated:

Yüksek Performanslı ve Ücretsiz Wordpress Kurulumu

Sinan Kanmaz
Sinan Kanmaz Wordpress

Günümüzde internet sitelerinin büyük kısmını oluşturan açık kaynak kodlu popüler içerik yönetim sistemi olan wordpress, ücretsiz olarak kullanılmakta. Ancak sadece kullanacağımız yazılımın ücretsiz olması, bedavadan bir site kurabileceğimiz anlamına gelmemekte. Bir site kurmak için domain ve hosting gibi hizmetlere de ihtiyacımız var. Bunların ise hepsi para demek.

Bu yazıda ise özellikle hosting için ücretsiz ve kaliteli hizmetlerden bahsetmek istiyorum. Domain ne olacak derseniz, bu konu sizin özelleştirme ihtiyaçlarınıza göre değişmektedir. Ücretsiz domain hizmetleri de var elbette ama .com yada .net gibi uzantıları kullanamazsınız. Aldığınız şirket kendi koymuş olduğu uzantılar ile size hizmet verecektir. Örnek vermek gerekirse google'a ait olan firebase gibi bir yerden ücretsiz domain alırsanız alan adınız şu şekilde olur. alanadi.web.app yada alanadi.firebase.app Tabiki firebase üzerine wordpress kuramıyorsunuz. Ancak wordpress için ücretsiz alan adı ve hosting sunan şirketlerden ikisini birden alabilirsiniz. Örneğin infinityfree.net bunlardan birisi.Buradan hem ücretsiz hosting hem de ücretsiz domain alabilirsiniz ama site isminiz siteadi.epizy.com şeklinde olacaktır.

Sonuç olarak özel bir domain istiyorsanız ücret ödemeniz gerekmektedir. Tabiki bu durumda da fiyatı uygun olan domain servislerini arayabilirsiniz. İlk alımlarda en uygun domain fiyatları godaddy'da görünüyor. Bu yazıyı yazdığım tarihte .com uzantılı bir domain godaddy'da 20 tl.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Yüksek performanslı ve ücretsiz hosting hizmetini nasıl alırız. Size dünya devi iki şirketten bahsetmek istiyorum. Google ve Amazon. Bu iki şirketin ikisi de bulut hizmetlerinde wordpress hizmeti sunuyor ve ikisinde de bir yıllık ücretsiz deneme veriliyor. Google 300$ kredi veriyor ve ücreti bu krediden düşüyor. Siz de ilk yıl ücretsiz hosting hizmeti almış oluyorsunuz. Ancak google sizden kredi kartı bilgisi istiyor ve ilk seferde hesabınızı doğrulamak için 1$ kesebilir.

Amazon ise doğrudan bir yıl boyunca size ücretsiz hizmet sağlıyor.

Goole için wordpressi buradan, amazon için ise buradan inceleyebilirsiniz.