Last Updated:

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in Çocukları

Sinan Kanmaz
Sinan Kanmaz Uncategorized

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), ilk olarak 25 yaşında iken, yaptıkları bereketli ticaret vesilesi ile tanıştığı Hz. Hatice annemiz ile evlenmiştir. Peygamberimizin tüm çocukları da bu evlilikten doğmuştur.

Peygamberimizin ilk doğan çocuğu Kasım'dır. O dönemin adetlerine göre ise insanlar ilk doğan çocukların isimlerine göre künyelenmektedir. Bu yüzden de Peygamberimizin künyesi Ebu'l-Kasım'dır. Yani Kasım'ın babası. Ancak Peygamberimizin ilk çocuğu olan Kasım çok yaşamamıştır. Emekleyip yürüme yaşına geldiği zaman gözlerini bu dünyaya kapatıp cennete uçmuştur.

Kasım'ın vefatından iki yıl sonra Zeynep validemiz dünyaya gelmiştir. Zeynep validemiz Peygamberimizin ilk kız çocuğudur. Zeynep validemizden bir yıl sonra Rukiyye, Rukiyye'den üç yıl sonra da Ümmü Gülsüm dünyaya gelmiştir. Fatıma validemiz de vahyin gelmediği yıl yani Peygamberimiz kırk yaşındayken dünyaya gelmiştir. 

Hatice validemiz ve Peygamberimizin son çocuğu ise Abdullah'tır. Abdullah doğduğunda vahiy gelmeye başlayalı iki yıl oluyordu. İslam'ın geldiği dönemde doğduğu içi Abdullah'a Tayyib ve Tahir de deniyordu. Abdullah da abisi Kasım gibi uzun yaşamamış ve üç ay sonra vefat etmiştir.