Last Updated:

Meral Akşener Kimdir?

Bu yazıya kaç puan verirsiniz?

[ratings]

Akademisyen ve siyasetçi

Eski İçişleri Bakanı

İYİ Parti Genel Başkanı

Milliyetçi Hareket Partisi'nden ayrılması ardından İyi partiyi kurması ve Cumhurbaşkanlığına aday olması ile Meral Akşener Türkiye gündeminin en önemli isimlerinden biri haline geldi. Peki tüm Türkiye'nin konuştuğu Meral Akşener kimdir?

Şimdiye kadar almış olduğu görevler;

  • İyi parti genel başkanı 25 Ekim 2017 - devam ediyor.
  • Türkiye İçişleri Bakanı 8 Kasım 1996 - 30 Haziran 1997
  • Türkiye Büyük Millet Meclisi 20. 21. 23. 24. ve 25. dönem milletvekili 8 Ocak 1996 - 14 Kasım 2002 ve 4 Ağustos 2007 - 1 Kasım 2015

Hayatı

Meral Akşener, Balkan Türkü bir ailenin kızı olarak 18 Temmuz 1956 yılında, Kocaeli'nin İzmit ilçesine bağlı Gündoğdu köyünde doğmuştur. Annesinin adı Sıdıka, babasının adı Tahir Ömer Bey'dir. 1974 yılında Bursa Kız Öğretmen Lisesinden mezun olmuştur. Ardından 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun olmuştur. 1979 ve 1982 yılları arasında öğretmenlik yapmıştır. Ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi'nde araştırma görevlisi olmuştur. Yüksek lisans ve doktora eğitimini Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde tamamlamıştır. Kocaeli Üniversitesi'nde İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Zübeyde hanım Şehit Aileleri Vakfı'ının kuruculuğunu ve başkanlığını yapmıştır.  

Bir Siyasetçi Olarak Meral Akşener

Meral Akşener, ilk olarak ağabeyinin MHP Kocaeli il başkanı olması nedeniyle lise ve üniversite hayatında ülkücü camia içerisinde yer almıştır. 1994 yerel seçimlerinde ise Doğru Yol Partisi'nden Kocaeli Büyük Şehir belediye başkanı adayı olmuştur.

1995 yılında Meral Akşener Doğru Yol Partisi Kadın Kolları Başkanı olmuştur. Ayrıca aynı yıl ilk defa 1995 yılında Türkiye genel seçimlerinde DYP Kocaeli milletvekili olarak meclise girmiştir. Necmettin Erbakan başkanlığında 28 Haziran 1996'da Refah Partisi ve Doğru Yol Partisinin oluşturduğu 54. Türkiye Hükümeti'nde görevinden istifa eden Mehmet Ağar'ın yerine İçişleri Bakanı olmuştur. Böylece Meral Akşener Türkiye'nin ilk kadın içişleri bakanı olmuştur. 28 Şubat süreci ile birlikte 54. Türkiye Hükümeti dağılınca 30 Haziran 1997'de görevi sona ermiştir.

Meral Akşener 99 Türkiye genel seçimlerinde DYP İstanbul milletvekili olarak tekrar meclise girmiştir. 

Ak Parti'nin Kuruluşunda Yer Alması

Meral Akşener, 4 Temmuz 2001 tarihinde Doğru Yol Partisi'nden istifa ederek Fazilet Partisi'nden kopan Abdullah Gül ile Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğini yaptığı 'yenilikçi' kanat olarak adlandırılan oluşuma katıldığını Abdullah Gül ve arkadaşlarının çalışma ofisi olarak kullandıkları Politik Araştırmalar Merkezi’nde yaptığı bir basın toplantısıyla ilan etti. Yeni parti için çalışma yaparken oğlunun da parti adı için çalışma yürüttüğünü söyledi. Ancak bir süre sonra "Milli Görüş çizgisini sürdürüyorlar" diyerek hayal kırıklığı yaşadığını belirterek yenilikçi hareketten ayrılıp 3 Kasım 2001 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi'ne katıldı.

Milliyetçi Hareket Partisi

2001 yılında MHP'ye katılan Akşener, 2007 Türkiye genel seçimlerinde MHP İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. Bu süre içerisinde MHP genel başkanı Devlet Bahçeli'ye siyasi işler alanında başdanışmanlık yaptı. 2004 yerel seçimlerinde MHP'den İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı oldu. En son 1968 yılında Cumhuriyet Halk Partisin'den (CHP) Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili seçilen Muş milletvekili Hayriye Ayşe Nermin Neftçi'den sonra 10 Ağustos 2007 tarihinde Güldal Mumcu ile beraber TBMM Başkan vekilliği görevine seçildi. TBMM'de Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeliği yaptı. 2011 ve Haziran 2015 genel seçimlerinde tekrar MHP İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. Fakat Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde partisinden milletvekili adayı gösterilmedi.

MHP'den İhraç Edilmesi

Meral Akşener, Kasım 2015 genel seçimlerinde MHP'nin oy kaybederek mecliste temsil edilen dördüncü parti olması üzerine ay sonunda yapmış olduğu basın toplantısında kurultay talebinde bulunmuş ve "Üzerime düşen her görevi yapmaya hazırım." demiştir. Mahkeme kararıyla yapılacak olan MHP olağanüstü kongresi için Meral Akşener genel başkan adayı oldu. Olağanüstü Kongre tarihi olarak 15 Mayıs'ın belirlendiği açıklandı. MHP Genel Merkezi ise bu kararı tanımadığını bildirdi. Bunun üzerine 8 Eylül 2016 tarihinde Akşener partiden ihraç edildi. Meral Akşener, 19 Haziran 2016 tarihinde Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine başvurarak, partiden ihraç kararına ihtiyati tedbir konulmasını istedi. MHP'nin ihraç kararına açmış olduğu iptal davası, 15 Aralık 2016 tarihinde Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi ve bu kararla partiden ihracı kesinleşti.

İyi Partiyi Kurması

Seçim başarısızlığı sonrası Milliyetçi Hareket Partisi içerisinde muhaliflerin sesleri yükselmeye başlamıştır.  Başta Meral Akşener, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan gibi isimler MHP'yi olağanüstü kongreye götürmek için delege imzaları toplamaya başladı. Olağanüstü kongre başvurusunun reddi; Meral Akşener, Yusuf Halaçoğlu ve Ümit Özdağ gibi isimleri partiden ihraç edilmesi üzerine MHP'li muhalifler yeni bir parti kurma çalışmalarına başladılar. 

Bunun üzerine başta kurucu üye olarak Meral Akşener, Koray Aydın; Milliyetçi Hareket Partisi'nden ihraç edilen 4 milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan, Ümit Özdağ, İsmail Ok; Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa eden Merkez sağ kökenli İzmir milletvekili Aytun Çıray ve 200 kişilik kurucu üye ile 25 Ekim 2017 tarihinde İYİ Parti kuruldu. Kurucu üye listesinde Milliyetçi Hareket Partisi, Refah Partisi, Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi ve Demokratik Sol Parti’de görev yapmış kişiler bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanlığına Aday Olması

Akşener, 2018 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde cumhurbaşkanı adayı olmak için 2 Mayıs 2018'de YSK'ya başvurdu ve seçmenlerin aday teklifinde bulunabildiği ilk gün olan 4 Mayıs 2018'de gerekli 100.000 imzaya ulaşarak aday olmaya hak kazandı. Ancak bu seçimde başarılı olamadı ve %7,29 oy alarak Cumhurbaşkanı seçilemedi

Özel Hayatı

Meral Akşener, 1980 yılından beri makine mühendisi Tuncer Akşener ile evlidir ve Fatih Akşener (d. 1984) adında bir oğlu vardır.