Last Updated:

Lezbiyenliğin Sebepleri Nelerdir?

Eşcinselliğin sebeplerini erkeklerin gay olmalarının sebepleri yazımızda ele almıştık. Aslında kadınların da lezbiyen olmalarının sebepleri yakın hatta aynı sebeplerdir diyebiliriz. Yinede burada kısaca bu sebepleri tekrar bir hatırlayalım.

  1. Uzun süreli bekarlık

Uzun süre bekar kalmak insanı zina yapmaya sevk edebileceği gibi gay ve lezbiyen ilişkilere de yönlendirebilir. Kişinin çevresi ve içinde bulunduğu ortam da uzun bekarlık sebebi ile birlikte etkili bir etkendir. Uzun süre bekar kalan kişiler insanın doğasında var olan cinsel ihtiyaçlarını karşılayamayınca zina, gay ilişkiler yada lezbiyenlik gibi aşırılıklara kendilerini kaptırabilirler.

2. Giyim, konuşma vb. konularda erkeklere benzemek

Erkeksi tavırlar, cinsel ihtiyaçlarını doğal yollarla yani evlilik ile gideremeyen kadınlar için cazibe haline gelebilir. İnsan doğal olarak karşı cinse meyillidir. Ancak aynı cinslerin yakınlaşması daha kolaydır. Cinsel ihtiyaçlar da giderilmedi ise bu durumda lezbiyen ilişkilere yada gay ilişkilere meyletme kolaylaşmış olur.

3. Bakılması haram olan avret yerlerine bakmak

Avret mahalli olarak isimlendirdiğimiz açılması ve bakılması haram olan yerler erkeklerde ve kadınlarda farklıdır. Kadınların da karşılarındaki kişiye göre avret yeri kavramı farklılık göstermektedir. Kadınlarda 4 farklı avret yeri uygulaması vardır. Yabancı erkeklere karşı avret yerleri farklı, müslüman olmayan kadınlara göre farklı, müslüman kadınlara göre farklı ve kocasına göre farklıdır. Hem kadınların hem de erkeklerin göbek ve diz kapağı arası eşleri dışındaki herkes için haramdır. Bu yüzden kadın kadına da olsa bu bölgelerin açılmaması gerekmektedir. Bazı alimler lezbiyen oldukları bilinen kadınların yanında tesettüre dikkat edilmesi hatta bir erkeğin yanındaymış gibi giyinilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Özellikle hamamlar, güzellik merkezleri gibi yerlerde bu kurallara mümkün olduğunca dikkat edilmelidir. Peygamberimiz hamamlar konusunda çok ciddi uyarılarda bulunmuş hatta kadınlar için hamamları yasaklamıştır. Günümüzde ise hamamlara benzer çok daha fazla umuma açık mekanlar var. Yüzme havuzları, fitness salonları, güzellik merkezleri... Daha bir çok yer sayılabilir. Bu mekanlara mümkün olduğunca gitmemeli, bir ihtiyaç dolayısı ile gidiliyorsa da dikkatli olunmalı ve dini kriterler korunmalıdır.

Kadın kadına da olsa avret yerlerinin açılması kişileri cezbedebilir. Özellikle de cinsel ihtiyaçları olan yada daha önce lezbiyen ilişkilerde bulunan kişiler için bu durum çekici bir hal alabilir ve lezbiyen ilişkilere başlama sebebi olabilir.

4. On yaşından büyük kızların aynı yatakta yatması

On yaşından sonra yani cinsel dürtülerin aktif olmaya başladığı yaşlardan sonra kardeş olsalar dahi aynı yatakta yatmak kişileri eşcinsel ilişkilere yönlendirebilir. O anda böyle bir ilişki yaşanmayabilir. Ancak bu durum tekrarlandıkça ya bilinçaltında eşcinselliğe karşı bir meyil oluşabilir yada iki kişi arasındaki utanma duygusu gittikçe zayıflayarak aynı yatakta yatan iki kız arasında da lezbiyenlik başlayabilir. Bu yüzden ileri yaşlarda kişiler kendileri dikkat etmeli çocuk yaşlarda da anne babalar çocuklarını aynı yatakta yatırmamaya özen göstermelidirler.

Aynı şekilde yetişkin insanlar da aynı yatak içinde vücutları birbirine temas edecek şekilde yatmamalıdırlar.

İslam'a göre başlıca cinsel haramlardan birisi olan lezbiyenliğin sebeplerini ele almış olduk. Konu ile ilgili topluluğa soru sormak için tıklayın.