Last Updated:

İtikaf'ta Cinsel İlişki Haram mıdır?

Evlilik içi cinsel haramları anlatmaya devam ediyoruz. Bu haramlardan bir tanesi de kadın yada erkek, bir tanesi itikafta iken cinsel ilişkiye girmektir. Öncelikle itikaf konusunu tam olarak öğrenmek için "İtikaf Nedir? Nasıl Yapılır?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İtikaf sırf Allah rızası için yapılmalı ve insan kendisini itikafa girdiği süre içerisinde Allah'a adamalıdır. Bu yüzden cinsel ilişki yada farklı şehevani düşünce ve fiiller itikaf'ın ruhuna aykırıdır. Bu yüzden itikafta cinsel ilişki haramdır. Bu haram Kur'an'da Allah tarafından belirlenmiştir.

Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “… Camilerde itikâfda iken eşlerinizle cinsel ilişkide bulunmayın…” ayeti itikafta iken cinsel ilişkiyi açık bir şekilde yasaklamaktadır.

İtikafta cinsel ilişki zaten gerçekleştirilmesi zor bir durumdur. Çünkü genel kabule göre itikaf camide yapılan bir ibadettir ve camide cinsel ilişkiye girilmez. Bazı alimlere göre camide ilişkiye girmenin kendisi de haramdır.

Cinsel İlişki ve Sevişme İtikâfı Bozar mı?

Boşalma olsun veya olmasın itikafda iken cinsel ilişki itikafı bozar. Öpüşmek, kucaklaşmak, çıplak olarak vücutların temas etmesi gibi sevişmeler ise ancak meni geldiği zaman itikafı bozar. Yalnızca düşünmek veya bakmak sonucu meni gelse itikaf bozulmaz.

Rüyalanmakla İtikaf Bozulur mu?

Rüyada cinsel ilişkiye girdiğini görmek yada kişinin ihtilam olmasına sebep olabilecek farklı rüyalar görmek itikafı bozmaz. Kişinin rüya sebebiyle boşalması da itikafı bozmaz. İtikaf dışı normal zamanlarda rüyada cinsel ilişkiye girmeyle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Konuyla ilgili topluluğa soru sormak için tıklayınız.