Last Updated:

Dünyanın En Yüksek Binası

Sinan Kanmaz
Sinan Kanmaz Uncategorized

Sadece dünyanın en önemli turizm merkezlerinden birisi yada yüksek binalarında ötesinde dev bir bina veya dünyadaki en yüksek gökdelen değil. O Birleşik Arap Emirliklerinin ruh ve medeniyetinin tasviridir. Evet burada dünya tarihi boyunca insan eli ile yapılmış en yüksek bina olan Burj Khalifa’dan Türkçe haliyle Halife Burcu'ndan bahsediyoruz. Bu araştırmamızda dünyadaki en yüksek gökdelenini ve şaşırtıcı özelliklerini ele alacağız.

Burj Khalifa, modern bir devlet olarak kabul edilmesine rağmen Birleşik Arap Emirlikleri devletindeki kısa süre içerisinde her alanda gelişmiş dünya devletleri seviyesinde olma konusunda gerçekleştirilen kararlılık, düzenli ilerleme üzerine güç ve kudretin ruhunu temsil etmektedir. Sanat, kültür, mühendislik ve kararlılık ruhunu her adımda bir araya getiren bu bina, insanlık medeniyeti tarihine, bulunduğu devletin başarısı olarak ismini kazıtan bir bina olabilir.

Dünyadaki En Yüksek Gökdelen

Burc Khalife Birleşik Arap Emirliklerinin Dubai Emirliği’nde bulunuyor. Uzunluğu yaklaşık olarak 828 metredir ve bu uzunluk ile dünyanın en yüksek binası unvanını Tayvan’daki onlarca yıldır bu unvanın sahibi Taihei 101 kulesinden almıştır. Abu Dabi emirliğinin Emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri Devletinin Başkanı olan Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan’ın Adına “Burj Khalifa” denilmiştir.

6 Ocak 2004’te Burj Khalifa binasının inşaatına başlandı ve bu büyük hayali gerçekleştirmek için ilk adım atılmış oldu.  Yaklaşık 5 yıl sonra tam olarak 1 Ekim 2009’da gökdelenin dış kısmı tamamlandı. 4 Ocak 2010’da ise ziyaretçiler için açılış töreni gerçekleştirildi.

Burj Khalifa’nın Dahiyane Tasarımı

Burj Khalifa’nın dahiyane tasarımı, dünyadaki kule ve en büyük gökdelenlerin tasarımını yapmakla ünlü, mühendis Adrian Smith tarafından yapılmıştır. Adrian’ın yaptığı en meşhur proje Chicago’daki Trump İnternatinal Hotel’dir. Bununla birlikte Suudi Arabistanın Cidde Kenti’nde önümüzdeki yıllarda tamamlandığında dünyanın en uzun kulesi olacak olan Krallık Kule’nin de tasarımcısıdır.

Smith gökdelenin tasarımını yaparken Birleşik Arap Emirliklerinin tarihini ve şimdiki halini aynı zamanda incelemiş ve gözlemlerini tasarımına yansıtmıştır. Bu incelemesinde büyük ölçüde mühendisliğe dayalı olan İslam sanatları görmüştür. Tarihi ve kültürel unsurları barındıran, bu girdap bir minare şeklinde olan dış tasarımda açıkça kendini göstermektedir.