Last Updated:

Cinsel İlişkide Tatmin ve İman İlişkisi

Bu yazıya kaç puan verirsiniz?
[ratings]

Evlilik içi cinsel ilişki, eşlerin cinsel ihtiyaçlarını giderme adına İslam'ın izin vermekten öte teşvik ettiği bir eylemdir. Allah her bir varlığı eş olarak yarattığı gibi insanı da çift olarak yaratmıştır. Kadın ve erkeğin de birbirinin tamamlayıcısı olarak bir araya gelmesini istemiştir. Eşler birbirinin tamamlayıcısıdır. Bu durum Kur'an-ı Kerim'de eşler birbirinin libası yani elbisesi olarak değerlendirilmiştir. Bu benzetme, ayetin geri kalan kısmından da anlaşıldığı üzere eşlerin birbirini günahlardan/haramlardan korumasından dolayıdır. Bu, eşlerin birbiriyle ihtiyaçlarını gidermeleri, sevgi ve cinsellik açısından tatmin olmaları, başka bir kişiye ihtiyaç duymamaları ve bu şekilde günahlardan uzak durmaları anlamına gelir. 

Bu şekilde cinsellik açısından amacına ulaşmış bir evlilik için eşlerin ruhen ve bedenen tam olarak tatmin olmuş olmaları gerekir. Bu tatmin duygusu insanın hayatının her alanına da yansıyacaktır. İnsanlar bu ancak bu şekilde hayatının diğer alanlarına da odaklanabilir ve başarılı olabilirler.

Bu şekilde mutmain bir ruh haline ulaşmak için helal bir ilişkinin dini kriterlerinden birisinin de iman ve salih amel olduğunu söylemek mümkündür. Şimdi bu açıdan iman ve salih ameli incelemeye çalışalım. 

Tam bir tatmin için öncelikle sağlam bir imana sahip olmalıdır. Çünkü iman, insanı eşinden başkalarına karşı şehvetli bakışlardan korur. Kişiyi eşine yönlendirir. Bir kişi eşi dışında gayri meşru bir ilişki yaşarsa zaten sürekli huzursuz olacak ve bu huzursuzluk hayatının her alanına yansıyacaktır. Bu durumda insan mutlu ve işlerinde başarılı bir haya yaşayamaz. Aile ilişkileri de bundan büyük zarar görür. Bu durumu kendinden başkası bilmese bile kişinin psikolojisi ilişkilerinin bozulmasına sebep olacaktır. 

İmanlı ve ibadetlerini yerine getiren bir mü'min cinsel ilişki için daha cazip bir insan olabilir. Çünkü sigara, alkol, gayri meşru ilişkiler vb. şeyler insanın cinsel cazibesinin kaybolmasına sebep olmaktadır. İslami kriterler içerisinde yaşayan bir insan ise kendisini itici hale getirecek olan bu durumlardan uzak duracaktır. 

İman ve salih amel kişiyi cazip hale getirdiği gibi bu insan bir de cinsel içerikli eğitimini almış ve helal cinsel ilişkinin ibadet hayatının bir bölümü olduğunu öğrendi ise eşine karşı hissetmiş olduğu şehvet ve arzu dini bir kutsiyet kazanmış ve artmış olur.

artık bu insanın cinsel tatmine erememesi için hiçbir sebep kalmamıştır. Burada kastettiğimiz insanın cinsel ilişki esnasında boşalması değildir. Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında bedenen ve ruhen tamamen tatmin olmasından ve bu durumun hayatına yansımasından bahsediyoruz. 

Sonuç

Bu durumda rahatlıkla insan üzerinde cinsel ilişki ve tatmin olma konusunda iman ve ibadetin doğrudan etkili olduğunu söyleyebiliriz. Cinsel ilişkide tatmin olmada İslami kriterlere dikkat etmek insanın aile hayatında daha mutlu olmasına vesile olacaktır.