Last Updated:

Cinsel İlişki'de Tatmin İçin İslami Kriterler

Evliliğin üzerine kurulu olduğu en temel amaçlardan "cinsel tatmin"dir. Elbette evlilik sadece cinsellik üzerine kurulacak bir  müessese değildir ama evliliğin en temel yapı taşlarından birisi de cinselliktir. “Kendilerinde huzur bulmanız için kendi türünüzden eşler yaratması, böylece aranızda Meveddet (cinsel câzibe‐ilişki) ve Rahmet (sevgi…) var etmesi, O’nun varlığının delillerindendir. Hiç şüphesiz bunda düşünen bir halk için çıkarılması gereken nice dersler vardır.” (Rum Suresi 21) ayeti de bu duruma vurgu yapmaktadır. Eşler birbiri için cinsellik ve sevgi açısından tatmine ereceği bir limandır. Buradaki meveddet kavramı müfessirler tarafından cinsel ilişki, rahmet ise cinsel ilişki dışındaki sevgi, ilgi alaka olarak yorumlanmıştır. 

Yukarıdaki ayetten de anlaşılacağı üzere sevgi ve cinsel ilişkide tatmin olmak bir amaçtır. Ancak sadece cinsel ilişkiye girmek insanı tatmin etmez. Cinsel ilişki özellikle erkeklerde boşalmayı sağlasa da bu tam bir tatmin değildir. Doyum noktasına ulaşmak sadece bedenen değil hem beden hem de ruh açısından gerçekleşmelidir. Bunun için de elbette bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. 

Cinsel İlişkide Doyuma Ulaşmak için Yapılması Gerekenler

A. Evlenmeden Önce Yapılıp, Evlilik ile Devam Etmesi Gerekenler

 1. Îmanlı ve ibâdetli olmak.
 2. Alınacak kadını ve erkeği görmek.
 3. Sünnet olmak.

Burada sünnet elbette erkek ve kadın sünneti şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Erkek sünneti İslam Dini'nin emrettiği bir uygulama iken kadın sünneti hakkında böyle bir şey yoktur. Aynı zamanda kadın sünnetinde farklı sünnet şekilleri vardır. Bunların çoğu kadın cinselliğini tamamen ortadan kaldırmaya yönelikken İslam'ın izin verdiği şekil cinselliğe teşvik edici şekildedir. Kadın sünnetinin ayrıntıları için tıklayınız

 1. Bıyık‐sakal bırakmak.
 2. Dış etkilerden korunmak.
 3. Cinsel hayatın mahremiyeti ve sırlarını korumak.
 4. Vücûdu ve dişleri temiz tutmak.
 5. Kıyafet ve makyaj ile süslenmek.
 6. Güzel koku kullanmak.

B. Cinsel İlişki Sırasında Yapılması Gerekenler

 1. Besmele çekmek ve dua etmek
 2. Sevişmek.
 3. Hâmilelik ve hastalık gibi özel durumlarda, doktor tavsiyesine uymak.
 4. Cinsel İlişkide kaçınılması tavsiye edilen davranışlardan kaçınmak.
 5. Evlilik içi cinsel haramlardan korunmak.

Bu kriterlerin bazıların görünce ne alakası var gibi bir düşünceye girebilirsiniz. Elbette işin mantığını ve konuyla ilgili ayet ve hadisleri bilmeyenler için bu normal bir şey. Buradaki kriterlerin her birisini ayrıca birer yazı olarak açıklayacağız.