Last Updated:

Cinsel İlişkide Haramlar

İslam'da evlilik dışı her türlü cinsel ilişki haramdır. Bunların en büyüğü zina iken zina dışında da bir çok haram vardır. İnsanı zina yapmaya sevk etme ihtimali olan davranışlardan bile sakınmak gerekmektedir. Ancak kişi evlendiği zaman, eşi ile yaşayacağı cinsel hayat ise bir o kadar geniş bırakılmıştır. Eşler arasında cinsel ilişkide sınırlamalar bir kaç tane olarak sayılabilecek kadar azdır. Bunun dışında bir çok fantezi ve cinsel eylemler eşlerin kendi isteklerine bırakılmıştır.

Bu durumda İslam'daki cinsel haramları, eşler arası cinsel haramlar ve eşler dışındaki cinsel haramlar olarak ikiye ayırabiliriz. Yazılarımızı çok uzun tutarak siz okurlarımızı sıkmamak için aile dışı cinsel haramları başka bir yazıda incelemek daha uygun olacaktır. Şimdi eşler arası cinsel haramları inceleyelim. 

Eşler arasındaki cinsel hayattaki haramların bazıları sürekli haramlardır. Bunlar ile ilgili hükümler değişmez. Bazıları da zamandan kaynaklanan geçici yasaklardır. Örneğin oruçlu iken cinsel ilişki gibi. Şimdi aile hayatındaki bu cinsel haramları görelim.

  1. Âdet ve Lohusalık Halinde Cinsî Münâsebette Bulunmak,
  2. Anal ilişki (Arka organdan yani asüsten ilişki)
  3. Başkalarının Yanında Sevişmek ve İlişkide Bulunmak,
  4. Acı Vererek ve Acı Verdirerek Cinsel İlişkide Bulunmak,
  5. Cinsel Görevden Kaçınmak,
  6. Îlâ Yapmak,
  7. Zıhâr Yapmak,
  8. Oruçlu İken Cinsel İlişkide Bulunmak,
  9. İtikâfda İken Cinsî Münâsebette Bulunmak.
  10. İhramlı İken Cinsel İlişkide bulunmak

Cinsel ilişkide haram olan bu maddelerin her birisini ayrı ayrı yazılarımızda açıklayacağız. Her bir yazımızı okumak için maddelerin üzerine tıklayınız.