Last Updated:

Çin'deki En Garip Yasaklar

Bu yazıya kaç puan verirsiniz.

[ratings]

Dünyadaki birçok ülke, özellikle bilgi açısından birçok şeyi sansürlüyor. Ancak Çin Hükümeti, İnternet ve medya genelinde yayılan haberleri önemli ve ilginç bir şekilde sıkıca kontrol ediyor. Böylece vatandaşlarının neleri bilip neleri bilemeyeceklerine Hükümet karar veriyor. Sadece bu değil, ayrıca Çin, saçma sebeplerden dolayı başka birçok garip şeyi de yasaklamaktadır. İşte Çin'deki en garip yasaklar:

Hip Hop Şarkıları

Hip hop, ABD'nin müzik ve kültür türlerinden birisi. Ayrıca Siyahlar ve Afrikalı Amerikalılar için kültürel bir dans. Ancak hip-hop sanatçıları, iktidardaki Çin Komünist Partisi'ne göre kendi çizgilerine sadık kalmayı reddediyor ve “tatsız” kelimeler kullanıyorlar. Konuyla ilgili yasa, basında, radyo Televizyon ve Sinema Genel Müdürlüğü aracılığıyla yayınlandı. Böylece Çin’de hip-hop, hip-hop sanatçıları, hatta bunları ifade eden dövme kullanımı yasaklandı.

Zaman içinde seyahat etmek

Zaman içinde seyahatleri gösteren filmler ve TV şovları Nisan 2011’den beri Çin'de yasak. Zaman içinde yolculuk içeren filmler, tarihsel olarak yanlış olduğundan dolayı Hükümet, yasağın gerekli olduğunu belirtmektedir. Çünkü Feodalizm, reenkarnasyon ve batıl inançlarla dolu olan bu filmlerin hepsi Çin'in tarihini çarpıtıyor ve hakaretler içeriyor.

Ayı (Winnie the Pooh)

Winnie the Pooh birçok kişinin sevdiği hayali bir ayı. Bal yemeyi seven, cömert, şişman, sarı bir ayı. Yasaklanmasının nedeni ise bazılarının onu Başkan Şi Jinping’e benzetmesi. Çin hükümeti birçok vatandaşının başkan ve yardımcısını alay konusu edindiği çizgi filmin bölümlerinin gösterimini engellemiştir.

Canlı Yayın

Çin, canlı yayınların İnternet'teki diğer içerikler gibi sansürlenemeyeceğini fark ettikten sonra canlı yayınları yasakladı. 2017 haziran ayında yayınlanan yasak, Twitter, YouTube, Facebook ve diğer Çin siteleri ile birlikte canlı yayın yapılan tüm siteleri kapsıyor.

(N) Harfi

Latin alfabesinin 14. Harfi olan “N” Çin'deki tabulardan birisi. Çinliler "n" harfini matematikte bilinmeyenin veya sonsuzluğun simgesi olarak kullanır. Çinli vatandaşların, bu mesajı Cumhurbaşkanı
Şi Jinping'in kaç yıl iktidarda kalacağını belirtmek için kullandıklarından dolayı “N” harfine yasak getirildi.

Bu garip yasakların çoğuna rağmen, halk sağlığının desteklenmesinde önemli bir adım olarak halka açık alanlarda sigara içme yasağı getirdi. Müşterilerinin sigara içmesine izin vererek yasağı delen mağazalar, oteller ve restoranların cezası 10.000 yuan’a (1360 Euro) kadar ulaşıyor. Sigara içenler ise 200 yuan para ödüyor.