Last Updated:

Bilim İnsanlarının Hobileri

Sinan Kanmaz
Sinan Kanmaz Genel Kültür
[h5p id="3"]
Bu yazıya kaç  puan verirsiniz.

[ratings]

Geçmişteki büyük bilim adamlarından birisinin ismi söylendiğinde onların da bizim gibi insan olduklarını unutarak laboratuvarlarda kitapların arasında fizik denklemleri ve zor matematik problemleri ile uğraşarak yaşadıklarını hayal ederiz. Ancak onlarda bizim gibi birer insan ve onların da çalıştıkları mekanların, icatlarının ve bilimsel başarılarının dışında farklı bir hayatları var. Günlük hayatlarında yaptıkları işler ve hobileri basitliği ile bizi şaşırtabilir. Bu araştırmada modern insanlık tarihinin önde gelen bilim adamları ve onların laboratuvar dışında neler yaptığını sizlere sunmaya çalışacağız.

Nikola Tesla

Sırp kökenli Nikola Tesla, Amerikalı bin mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. Aslında dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla 'kökünden' değiştirebilecek birçok 'kullanılan ve kullanılmayan' deneye/buluşa da imza atmıştır. 10 temmuz 1856’da doğmuş ve 7 Ocak 1943’te vefat etmiştir. Alternatif akım sisteminin oluşmasındaki sayısız katkıları ile meşhur olmuştur. Günümüz modern dünyasının teknolojisini etkileyen en önemli eski bilim adamlarından biridir.

Tesla, laboratuvar dışında güvercinlere karşı olan büyük ilgisi ile tanınıyordu. Hatta bu kuşları izlemek ve onlara yem atmak için evinin yanındaki parka her zaman uğrardı. O kadar ki kırıkları olan bir güvercin için tamamen iyileşinceye kadar bedenini destekleyecek bir cihaz bile icat etti. Bu cihaz Tesla’ya 2000 $’dan daha fazlaya mal olmuştur ve bu miktar o dönem için büyük bir miktardır.

Marie Curie

Marie Curie, Polonya kökenli bir fizikçi ve kimyacıdır. Ancak ömrü boyunca Fransız vatandaşı olarak yaşamıştır. 7 Kasım 1867’de doğmuş ve 4 Temmuz 1934’te vefat etmiştir. Radyoaktif bozunma alanındaki araştırmaları ile önde gelen bilim adamlarından birisi olarak tanınmıştır. Ayrıca o herhangi bir bilim alanında Nobel ödülü alan ilk kadındır. Bununlar birlikte bu prestijli ödülü iki farklı alanda iki defa alan tek bilim insanıdır. Bir defa fizik ödülü bir defa da kimya ödülü almıştır. Ayrıca o, Paris Üniversitesi’nde profesör ünvanı alan ilk kadındır.

Curie, bisiklet konusunda da çok tutkuluydu ve bisiklet ile son derece uzun mesafeler kat ediyordu. o balayını Nobel fizik ödülü alan bilim adamı eşi Pierre Curie ile beraber Fransanın kuzeyinde uzun bisiklet gezileri ile geçirdi ve bu durum bazıları tarafından garip karşılanmıştır.

Albert Einstein

Albert Einstein, modern asrın en önemli ve en meşhurlarından birisidir. O, alman bir fizikçidir. Hem İsviçre hem de Amerikan vatandaşlığı almıştır. 14 Mart 1879’da doğmuş, 18 Nisan 1955’te vefat etmiştir. Göreceliliğin babası olarak tanınır. Özel görecelilik kuramı ve genel görecelilik olmak üzere modern teorik fiziğin iki meşhur teorisini ortaya koymuştur. Ayrıca 1921’de Nobel fizik ödülünü almıştır.

Belki de Einstain gibi büyük bir bilim adamının müzik tutkunu, özelliklede keman tutkunu olduğunu bilmek biraz garip olabilir. Çünkü bu dâhi herhangi bir müzik öğretmeni olmadan laboratuvar ve araştırma evraklarının dışında geçirdiği boş zamanınını kullanarak tek başına keman çalmayı öğrenmiştir. Bazen kuantum teorisinin kurucusu ve piyanist Max Planck ona eşlik ediyordu.

Max Born

Max Born, Alman matematikçi ve fizikçidir. 11 Aralık 1882’de Polonya’da doğmuş ve 5 Ocak 1970’te Almanya’da vefat etmiştir. 1954’te kuantum mekaniği üzerine yaptığı temel araştırmalar ile Nobel Fizik Ödülü’nü almıştır.

Born müziği  de seviyordu ve bir çok enstrümanı iyi şekilde çalabiliyordu. Ayrıca ünlü pop müzikçisi Olivia Newton John’unn büyükbabasıdır. Born, bir müzikçi olarak meşhur olacak kadar yaşamasa da söylendiği gibi müziği seviyordu.

James Clerk Maxwell

James Maxwell, ünlü İskoç fizikçidir. 13 Haziran 1831’de doğmuş ve 5 Kasım 1879’da vefat etmiştir. Elektromanyetik dalgaların ortaya çıkışını açıklamak için kullanılan birçok önemli matematiksel ve fiziksel denklemde katkısı vardır.

Maxwell, kasidelerindeki sihirli üslubu ile tanınan bir şairdir. Ayrıca onun yazdıklarında Maxwell’in anlatmak istediğini anlama çabası ile aklı son derece hayrette bırakan bir metodu vardır.